SD36-01FTG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SD36-01FTG |
Description | TVS DIODE 36VWM 62VC SOD323 |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 62V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Peak Pulse 450W |
Mfr | Power Line Protection No |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 50pF @ 1MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Type Zener | Grade Automotive |
Unidirectional Channels 1 | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max) | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 62V | Package / Case SC-76, SOD-323 |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) | Supplier Device Package |