SD24-01FTG
DigiKey Part Number
F6445TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6445CT-ND - Cut Tape (CT)
F6445DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD24-01FTG
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42V Clamp 7A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
EDA/CAD Models
SD24-01FTG Models
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
General Purpose
Series
Capacitance @ Frequency
65pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
450W