S6012DTP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 619
Datasheet
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 763
STMicroelectronics
In Stock: 556
In Stock: 501
SCR 600 V 12 A Standard Recovery Surface Mount TO-252 (DPAK)
S6012DTP
DigiKey Part Number
S6012DTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S6012DTP
Description
SCR 600V 12A TO-252 (DPAK)
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Packaging
Tube
Current - Off State (Max)
10 µA
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
100A, 120A
Voltage - Off State
600 V
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
20 mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - On State (It (AV)) (Max)
7.6 A