NANOSMDC010F-2
DigiKey Part Number
NANOSMDC010F-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
NANOSMDC010F-2CT-ND - Cut Tape (CT)
NANOSMDC010F-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NANOSMDC010F-2
Description
PTC RESET FUSE 60V 100MA 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Current - Trip (It)
250 mA
Current - Max
10 A
Series
Time to Trip
1 s
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.59mm)
Voltage - Max
60V
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA