MISM-7R-6-10
DigiKey Part Number
18-MISM-7R-6-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
18-MISM-7R-6-10CT-ND - Cut Tape (CT)
18-MISM-7R-6-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MISM-7R-6-10
Description
SWITCH REED SPST-NO 180MA 120V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 6 ~ 10AT Operate Range 10W 180mA (AC), 250mA (DC) 120 V Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MISM-7R-6-10 Models
Category
Power - Rated
10W
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Operate Time
450 µs
Series
Release Time
0.2 ms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Type
Glass Body Reed
Length - Overall
0.540" (13.72mm)
Circuit
SPST-NO
Size - Body
0.071" Dia x 0.276" L (1.80mm x 7.00mm)
Operate Range
6 ~ 10AT
Height Above Board
0.090" (2.28mm)
Current - Switching
180mA (AC), 250mA (DC)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Switching AC
120 V
Capacitance
0.3 pF
Voltage - Switching DC
170 V
Current - Carry
500mA (DC)