MINISMDC075F/33-2
DigiKey Part Number
MINISMDC075F/33-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MINISMDC075F/33-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MINISMDC075F/33-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINISMDC075F/33-2
Description
PTC RESET FUSE 33V 750MA 1812
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric)
Category
Time to Trip
1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
110 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
390 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Voltage - Max
33V
Size / Dimension
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.057" (1.46mm)
Current - Trip (It)
1.6 A
Current - Max
100 A