MICROSMD010F-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MICROSMD010F-2 |
Description | PTC RESET FUSE 30V 100MA 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 100 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MICROSMD010F-2 Models |
Category | Time to Trip 1 s |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 2.1 Ohms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 15 Ohms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 1210 (3225 Metric), Concave |
Voltage - Max 30V | Size / Dimension 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA | Thickness (Max) 0.033" (0.85mm) |
Current - Trip (It) 250 mA | Approval Agency CSA, TUV, UL |
Current - Max 10 A |