LS24062RQ23
DigiKey Part Number
18-LS24062RQ23TR-ND - Tape & Reel (TR)
18-LS24062RQ23CT-ND - Cut Tape (CT)
18-LS24062RQ23DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS24062RQ23
Description
28V/6A BI-DIRECTIONAL LOAD SWITC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 6A 16-QFN (2.5x3.2)
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
6A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
24mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Features
Load Discharge, Slew Rate Controlled, Status Flag
Number of Outputs
1
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO
Ratio - Input:Output
1:1
Operating Temperature
125°C (TJ)
Output Configuration
High Side or Low Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
16-QFN (2.5x3.2)
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
3V ~ 24V