L60030C2PQ
L60030C2PQ
L60030C2PQ
DigiKey Part Number
F10024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L60030C2PQ
Description
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 30 A 600V 2 Circuit Cartridge Chassis Mount
Category
For Use With/Related Products
5AG, 13/32" x 1-1/2" (Midget)
Mfr
Fuse Type
Cartridge
Series
Fuseholder Type
Block
Packaging
Box
Number of Circuits
2
Part Status
Active
Voltage
Mounting Type
Termination Style
Screw Terminal, Pressure Plate, Quick Connect
Fuse Size
0.394" Dia x 1.496" L (10mm x 38mm)
Contact Material
Copper Alloy
Current Rating (Amps)
30 A