JLLS200.X
DigiKey Part Number
5666-JLLS200.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLS200.X
Description
FUSE CRTRDGE 200A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
T
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
200A
Size / Dimension
1.063" Dia x 1.657" L (27.00mm x 42.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC