GTCA28-421M-R05-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GTCA28-421M-R05-2 |
Description | GDT 420V 5KA 2 POLE THROUGH HOLE |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Gas Discharge Tube 420 V 5000A (5kA) ±20% 2 Pole Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Tolerance ±20% |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Number of Poles 2 |
Series | Fail Short No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Package / Case Axial Cylinder |
Voltage - DC Spark Over (Nom) 420 V | Base Product Number |
Impulse Discharge Current (8/20µs) 5000A (5kA) |