AQ27COM-01FTG
DigiKey Part Number
18-AQ27COM-01FTGTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-AQ27COM-01FTGCT-ND - Cut Tape (CT)
18-AQ27COM-01FTGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ27COM-01FTG
Description
TVS DIODE 27VWM 50VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50V (Typ) Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Power - Peak Pulse
200W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
CAN, Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
12pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
27V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
28V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
50V (Typ)
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (8/20µs)