8.0SMDJ51A
DigiKey Part Number
8.0SMDJ51ATR-ND - Tape & Reel (TR)
8.0SMDJ51ACT-ND - Cut Tape (CT)
8.0SMDJ51ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8.0SMDJ51A
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Detailed Description
82.4V Clamp 97.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
97.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
8000W (8kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V