5.0SMDJ150A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 239
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7 304
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Bourns Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
243V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
5.0SMDJ150A
DigiKey Part Number
5.0SMDJ150ATR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ150ACT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ150ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ150A
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
5.0SMDJ150A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V