3.0SMC30A
DigiKey Part Number
18-3.0SMC30ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-3.0SMC30ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-3.0SMC30ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMC30A
Description
TVS DIODE 30VWM 62VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62V Clamp 420A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
62V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
420A (8/20µs)
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V