3.0SMC30A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3.0SMC30A |
Description | TVS DIODE 30VWM 62VC DO214AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 62V Clamp 420A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 62V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 420A (8/20µs) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 33.3V | Base Product Number |