1812L150/24MR
DigiKey Part Number
F3487TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3487CT-ND - Cut Tape (CT)
F3487DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L150/24MR
Description
PTC RESET FUSE 24V 1.5A 1812
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 1.5 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812L150/24MR Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
120 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
24V
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
3 A
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Max
20 A