1812L110/16DR
DigiKey Part Number
F3485TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3485CT-ND - Cut Tape (CT)
F3485DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L110/16DR
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.1A 1812
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.1 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812L110/16DR Models
Category
Time to Trip
300 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
60 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
180 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
1.95 A
Current - Max
100 A