1812L020/60DR
DigiKey Part Number
F4245TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4245CT-ND - Cut Tape (CT)
F4245DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L020/60DR
Description
PTC RESET FUSE 60V 200MA 1812
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 200 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812L020/60DR Models
Category
Time to Trip
2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.4 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
4.4 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
400 mA
Current - Max
40 A