1812L010/60DR
DigiKey Part Number
F4244TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4244CT-ND - Cut Tape (CT)
F4244DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L010/60DR
Description
PTC RESET FUSE 60V 100MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1.5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.6 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
15 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
300 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
10 A