1206L075THYR
DigiKey Part Number
F3370TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3370CT-ND - Cut Tape (CT)
F3370DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L075THYR
Description
PTC RESET FUSE 8V 750MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 8V 750 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206L075THYR Models
Category
Time to Trip
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
290 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
8V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Current - Max
100 A