1206L050/24WR
DigiKey Part Number
18-1206L050/24WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1206L050/24WRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1206L050/24WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L050/24WR
Description
PTC RESET FUSE 24V 500MA 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206L050/24WR Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
750 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
24V
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Trip (It)
1 A
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Max
100 A