1206L005/60WR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1206L005/60WR |
Description | PTC RESET FUSE 60V 50MA 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 50 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Max 10 A |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Time to Trip 1.5 s |
Series | Resistance - Initial (Ri) (Min) 3.6 Ohms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 20 Ohms |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Type Polymeric | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Max 60V | Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave |
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA | Size / Dimension 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm) |
Current - Trip (It) 150 mA | Thickness (Max) 0.049" (1.25mm) |