1.5KE91CA
DigiKey Part Number
1.5KE91CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE91CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE91CA
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
125V Clamp 12.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
EDA/CAD Models
1.5KE91CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
86.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
125V