1.5KE400A-B
DigiKey Part Number
1.5KE400A-BLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE400A-B
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
548V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE400A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
548V