1.5KE130CA
DigiKey Part Number
1.5KE130CATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE130CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE130CA
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
179V Clamp 8.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE130CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
111V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
124V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
179V