1.5KE110A
DigiKey Part Number
1.5KE110ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE110ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE110A
Description
TVS DIODE 94VWM 152VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
152V Clamp 10A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE110A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
94V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
105V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
152V