1.5KE100A
DigiKey Part Number
1.5KE100ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE100ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE100A
Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 11.1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
95V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V