0JTD100.VXID
DigiKey Part Number
5666-0JTD100.VXID-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0JTD100.VXID
Description
FUSE CRTRDGE 100A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Transformer Protection
Packaging
Bulk
Features
Indicating
Part Status
Active
Class
J
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Current Rating (Amps)
100A
Package / Case
Cylindrical, Alarm Indicator, Blade Terminal
Voltage Rating - AC
600 VAC
Size / Dimension
1.126" Dia x 2.626" L (28.60mm x 66.70mm)