0JTD070.VXID
DigiKey Part Number
5666-0JTD070.VXID-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0JTD070.VXID
Description
FUSE CARTRIDGE 70A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Bulk
Features
Indicating
Current Rating (Amps)
70A
Package / Case
Cylindrical, Alarm Indicator, Blade Terminal
Voltage Rating - AC
600 VAC
Size / Dimension
1.126" Dia x 2.626" L (28.60mm x 66.70mm)