0JTD060.TXID
DigiKey Part Number
F5089-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0JTD060.TXID
Description
FUSE CARTRIDGE 60A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Bulk
Features
Indicating
Current Rating (Amps)
60A
Package / Case
Cylindrical, Alarm Indicating
Voltage Rating - AC
600 VAC
Size / Dimension
1.063" Dia x 2.374" L (27.00mm x 60.30mm)