0603L075SLYR
DigiKey Part Number
F5777TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5777CT-ND - Cut Tape (CT)
F5777DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603L075SLYR
Description
PTC RESET FUSE 6V 750MA 0603
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 750 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
Category
Time to Trip
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
165 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Current - Max
50 A