0603L003/36YR-A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0603L003/36YR-A |
Description | PTC 36V POLYFUSE SMD 0603 .030A |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 36V 30 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 1 s |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 6 Ohms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 50 Ohms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 0603 (1608 Metric), Concave |
Voltage - Max 36V | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 30 mA | Thickness (Max) 0.039" (1.00mm) |
Current - Trip (It) 90 mA | Approval Agency cURus, TUV |
Current - Max 40 A |