0603L003/36YR-A
DigiKey Part Number
18-0603L003/36YR-ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-0603L003/36YR-ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-0603L003/36YR-ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603L003/36YR-A
Description
PTC 36V POLYFUSE SMD 0603 .030A
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 36V 30 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
6 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
36V
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
30 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
90 mA
Current - Max
40 A