0508.500MXP
DigiKey Part Number
F3569-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0508.500MXP
Description
FUSE CERM 500MA 1KVAC 1000VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 1 kV 1000 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Part Status
Active
Melting I²t
0.259
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, cULus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.248" Dia x 1.260" L (6.30mm x 32.00mm)
Voltage Rating - AC
1 kV
DC Cold Resistance
3.572 Ohms