0505016.MXP
DigiKey Part Number
F3257-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0505016.MXP
Description
FUSE CERM 16A 500VAC 500VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 A 500 V 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA AC, 20kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
51.0
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, cULus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.0073 Ohms