031302.8HXP
DigiKey Part Number
F2558-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
031302.8HXP
Description
FUSE GLASS 2.8A 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.8 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Bulk
Melting I²t
170.0
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0675 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V