0219.630MXAP
DigiKey Part Number
0219.630MXAP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0219.630MXAP
Description
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
630 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage
150A
Melting I²t
4.82
Approval Agency
CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.275 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V