0218.630MXBP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 3 495
Datasheet
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 9
Datasheet
Similar
In Stock: 483
In Stock: 0
Eaton - Electronics Division
In Stock: 430
Eaton - Electronics Division
In Stock: 926
In Stock: 145
In Stock: 100
In Stock: 25
630 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
0218.630MXBP
DigiKey Part Number
0218.630MXBP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0218.630MXBP
Description
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
4.675
Approval Agency
CCC, CE, CSA, KC, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.275 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V