021706.3MXEP
DigiKey Part Number
F4640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021706.3MXEP
Description
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
6.3 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
63A
Melting I²t
62.465
Approval Agency
BSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0095 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V