021702.5MXP
DigiKey Part Number
F4639-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021702.5MXP
Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
2.5 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
021702.5MXP Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
9.46
Approval Agency
BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0334 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V