015406.3DR
DigiKey Part Number
F3152TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3152CT-ND - Cut Tape (CT)
F3152DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
015406.3DR
Description
FUSE BRD MNT 6.3A 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.3 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Requires Holder, Surface Mount 2-SMD, Square End Block with Holder
EDA/CAD Models
015406.3DR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
9.17
Approval Agency
PSE, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Color
Tan
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.0096 Ohms