01500332H
DigiKey Part Number
F6775-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
01500332H
Description
FUSE HLDR CART 500V 15A IN LINE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Holder 15 A 250V 1 Circuit Cartridge Free Hanging (In-Line)
Category
For Use With/Related Products
3AG, 1/4" x 1-1/4" (SFE-20)
Mfr
Fuse Type
Cartridge
Series
Fuseholder Type
Holder
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Voltage
Mounting Type
Termination Style
Wire Leads
Fuse Size
0.25" Dia x 1.26" L (6.35mm x 32mm)
Contact Material
Brass
Current Rating (Amps)
15 A