UM0165-048-ATH
DigiKey Part Number
2610-UM0165-048-ATH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UM0165-048-ATH
Description
CAPACITOR 165F 0%/20% 48V CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
165 F (EDLC) Supercapacitor 48 V Module 6mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Manufacturer
LICAP Technologies, Inc.
Termination
Screw Terminals
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Module
Capacitance
165 F
Size / Dimension
16.457" L x 7.795" W (418.00mm x 198.00mm)
Tolerance
0%, +20%
Height - Seated (Max)
7.087" (180.00mm)
Voltage - Rated
48 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm