HOYL 800-S-0100
DigiKey Part Number
398-HOYL800-S-0100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HOYL 800-S-0100
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 800A
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 800A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Frequency
DC ~ 140kHz
Mfr
Linearity
±0.5%
Series
Accuracy
±1%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Response Time
3µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
Module, Single Pass Through
Sensitivity
1mV/A