HO 25-NP-0000
DigiKey Part Number
398-1143-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HO 25-NP-0000
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 25A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 25A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HO 25-NP-0000 Models
Category
Frequency
DC ~ 250kHz
Mfr
Linearity
±0.5%
Series
Accuracy
±1%
Packaging
Tray
Voltage - Supply
5V
Part Status
Active
Response Time
3.5µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C