HLSR 100-P/SP10
DigiKey Part Number
398-HLSR100-P/SP10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLSR 100-P/SP10
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 100A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional Module
Category
Frequency
DC ~ 90kHz
Mfr
Linearity
±0.5%
Series
Accuracy
±3.8%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Response Time
2.5µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Sensing
Polarization
Unidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Voltage
Package / Case
Module
Sensitivity
8mV/A