GO 20-SMS/SP3 GO-SMS/SP3 Current Sensor Sensor Evaluation Board
GO 20-SMS/SP3 DEMO BOARD
DigiKey Part Number
398-GO20-SMS/SP3DEMOBOARD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GO 20-SMS/SP3 DEMO BOARD
Description
EVAL BOARD FOR GO 20-SMS/SP3
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Interface
Analog
Manufacturer
LEM USA Inc.
Sensitivity
25mV/A
Series
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.465V
Packaging
Box
Embedded
No
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Sensor Type
Current Sensor
Utilized IC / Part
GO 20-SMS/SP3
Sensing Range
20A