MGV0602R15M-10
DigiKey Part Number
240-2894-2-ND - Tape & Reel (TR)
240-2894-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGV0602R15M-10
Description
FIXED IND 150NH 15A 5.2 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
150 nH Shielded Molded Inductor 15 A 5.2mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
38A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
5.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.264" W (7.30mm x 6.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.091" (2.30mm)