MGV05121R0M-10
DigiKey Part Number
240-3140-2-ND - Tape & Reel (TR)
240-3140-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGV05121R0M-10
Description
FIXED IND 1UH 5A 30 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 5 A 30mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)